Přírodní přípravky proti blechám

V boji proti blechám se nemusíte spoléhat pouze na chemické účinné látky ale můžete vyzkoušet i čistě přírodní přípravky proti blechám, které jsou šetrnější k vašemu zvířeti i životnímu prostředí. Jde o zcela bezpečnou alternativu chemických antiparazitik. Běžné přípravky proti blechám (obojky, spot-on pipety, spreje) totiž obsahují chemické látky, které však nejsou jedovaté jen pro hmyz, ale mohou být nebezpečné i pro citlivější domácí mazlíčky nebo jejich chovatele či malé děti.

Přírodní přípravky proti blechám nemají žádné vedlejší účinky a jejich použití je bezpečné i u březích zvířat, mláďat a zvířat alergických na běžné insekticidy.  Nezatěžují ledviny ani játra, nedráždí a jemně voní.

Přírodní přípravky proti blechám jsou vyrobeny pouze z čistých éterických olejů a bylin, které díky své vůni způsobí pachovou záměnu a tak chrání psy, kočky a jiná zvířata proti blechám ale například i proti klíšťatům, hmyzu a ostatním vnějším parazitům. Díky tomu chrání i před všemi nemocemi, které tito nezvaní návštěvníci zvířecích kožíšků přenáší (více o nich se dozvíte zde).

Nejčastěji je pro přírodní přípravky proti blechám používán nimbový olej (též neem olej), dále olej levandulový, růžový nebo olej z citronely či eukalyptu.

Co je neem olej?

Neem extrakt se získává ze stromu Zederach indický (či Nimba nebo Margosa), který je původem z Indie, kde je již po staletí používán v ajurvédské medicíně.

Napomáhá zvyšovat obranyschopnost organizmu, má výrazné antibakteriální účinky a antiparazitální účinky. Působí i proti virům a plísním. Příznivý vliv má především na pokožku. Vůně je oříškovo-česneková a vhodný je i pro lidi. Vyzkoušet ho můžete zde.

Pro zvíře a jeho chovatele není pachová změna téměř znatelná, ale hmyz vůni éterických olejů nesnese. Účinnost přírodních antiparazitik je tak u zdravých zvířat více než 95 %.

Mějte však na vědomí, že přírodní přípravky proti blechám mají především repelentní (odpuzující) účinek. Pokud tedy vaše zvíře už blechy v kožichu má, je potřeba je nejdřív z vašeho mazlíčka dostat. Jak na to? Čtěte zde.

Přírodní obojky proti blechám

Přírodní obojky pro psy a kočky odpuzují nejen blechy ale i klíšťata, a jsou vhodnou alternativou klasických obojků, pokud je vaše zvíře citlivé na některé z chemických látek, které standardní antiparazitní obojky obsahují.

Přírodní obojky proti blechám zvířeti poskytnou dlouhotrvající ochranu proti blechám i jinému hmyzu. Přirozeného odpuzujícího účinku na hmyz je dosaženo použitím extraktů z éterických olejů (především je to výše zmíněná nimba, citronella nebo eukalyptus).

Díky síle éterických olejů zaručují přírodní obojky proti blechám aktivní ochranu po dobu až 3 měsíců.

Doporučit můžeme hlavně výrobky značek Menforsan, Francodex a Beaphar BIO.

Přírodní spot on pipety proti blechám

Přírodní spot on pipety jsou velmi oblíbené přírodní přípravky proti blechám a díky jejich výjimečnému složení a kvalitě je každý den používají tisíce spokojených zákazníků z řad profesionálních chovatelů i běžných spotřebitelů. Používají se pro lokální aplikaci, která umožňuje vysokou ochranu po dobu zhruba 1 měsíce a je vhodná pro používání po celý rok. Může být použita u mladých zvířat, koťat, stěnat, březích samic a zvířat oslabených nebo alergických na běžné insekticidy.

Antiparazitní pipety poskytují repelentní ochranu proti napadení blechami, ale také jiným hmyzem (roztoči, klíšťaty a létajícímu hmyzu). Přírodní repelent obsahuje (stejně jako je tomu u přírodních obojků) éterické oleje a bylinné výtažky. Nejčastěji je využíváno konopí, citronela nebo již zmíněná nimba. Některé přípravky obsahují i další látky, jako například vitamín E, který hydratuje pokožku a zpevňuje srst zvířete.

Pipeta se aplikuje přímo na kůži v oblasti krku a přední části ramen. Používá se přímo kůži a bez masáže – není nutné přípravek vmasírovávat, automaticky se sám rozšíří po celém těle. Přípravky by se neměly aplikovat na mokrou kůži a srst. Ale nebojte, koupání nebo jiné namočení zvířete zhruba 2 a více hodin po aplikaci pipety již nesnižuje její účinnost.

Naše nejoblíbenější jsou pipety britské značky Sergeant’s Green – dostupné v obou variantách – tedy pro psy i pro kočky. Nejsou úplně běžně dostupné v každém zverimexu, ale vyplatí se je dohledat.

Přírodní spreje proti blechám

I v oblasti sprejů můžete sáhnout po přírodních produktech, které obsahují esenciální oleje a přírodní extrakty s odpuzujícími (repelentními) vlastnostmi. Chrání tak vaše zvíře i váš domov před napadením jakýmkoliv typem parazitického hmyzu včetně blech. Přírodní spreje neobsahují žádné hnací plyny, a proto nejsou škodlivé ani pro životní prostředí.

Nejčastěji používanými extrakty jsou ty z konopí, citronely a pelargonií. Složení těchto produktů je čistě přírodní, bez umělé parfemace, s vyváženým pH. Spreje většinou neevidují žádné vedlejší účinky a díky tomu je možné jejich bezpečné použití u březích samic, štěňat, koťat atp.

I v této kategorii vyniká kvalitou a výběrem produktů značka Menforsan.

Přírodní šampony proti blechám

Přírodní repelentní šampony vám pomohou nejen se zbavit blech a jiného hmyzu v kožichu vašeho domácího mazlíčka, ale působí také jako prevence ve formě repelentu. Obsažené přírodní látky dokáží odpuzovat kromě blech všechny další druhy hmyzu, jako jsou klíšťata, štěnice, vši, štěnice, roztoči a komáři. Díky vyváženému pH jsou šampony ideální pro časté používání a vhodné pro všechna plemena psů i koček.

Šampony se používají na mokrou srst, na kterou se nanese dostatečné množství přípravku a masáží se vytvoří pěna. Ta se nechá chvíli působit a následně se opláchne.

Řada šamponů obsahuje i látky které pečují o kůži a srst zvířete a pomáhají obnovovat lipidovou vrstvu kůže.

Velký výběr přírodních šamponů nabízí značka Francodex. My jsme si teď hodně oblíbili také produkty BIOGANCE® z řady Fleas away.

Přírodní pudry proti blechám

Přírodní pudry fungují jako účinná a bezpečná prevence před blechami, klíšťaty, roztoči a komáry. Zároveň fungují jako zklidňující léčba poté, co je již váš mazlíček blechami nebo jiným hmyzem pokousán. I pudry obsahují nejčastěji výtažky ze stromu neem (viz výše), které mají antibakteriální, antiseptické a léčebné účinky bez toxických látek nebo jiných nepříznivých účinků.

Pudry jsou většinou brány jako nejšetrnější řešení a je tedy možné je použít na všechny druhy domácích zvířat, včetně mláďat a březích samic. Pudr většinou obsahuje také deodorační látky, které eliminují pachy kožíšků. Zvíře stačí zasypat, nechat pudr chvíli působit a následně vyčesat z kožichu mrtvé parazity. Při aplikaci pudru doporučujeme zvíře současně česat jemně proti srsti, aby se pudr dostal skutečně až na pokožku.

Univerzálně použitelný je například pudr HerbaMax, který je vhodný pro všechny druhy zvířat.

Přírodní přípravky proti blechám na očistu domácnosti

Na trhu existuje celá řada přírodních přípravků, kterými můžete od blech vyčistit i vaši domácnost. Jedná se především o nejrůznější spreje pro postřik pelíšků, dek a dalších míst, kde zvíře pravidelně lehává nebo odpočívá a kde tedy mohlo dojít k množení a výskytu blech.

Kromě sprejů můžete využít i jedinečný minerální prášek Catz&Dogz, který je zcela přírodní a velmi účinnou formou mechanického hubení parazitů (blech, klíšťat, vší i roztočů) u všech druhů zvířat (psů, koček, hlodavců, ptáků aj.) Jde o jemný prášek z třetihorních usazenin jednobuněčných organismů, v jehož složení převládá křemík.

Prášek funguje tak, že velmi ostré mikroskopické krystalky narušují pokožku hmyzu a ten poté vysychá a hyne. Hubí nejméně 75 % všeho lezoucího hmyzu do 48-72 hodin od aplikace. Přípravek dobře čistí zvířecí pelechy a lidská obydlí i od všech hmyzích zárodků. Je zcela nezávadný, bez jakýchkoliv toxických složek, jeho působení proti parazitům je pouze mechanické a nemůže tak proti němu u hmyzu vzniknout tolerance nebo imunita. Je zcela bezpečný pro zvířata (i pro mláďata a březí a kojící samice) i pro lidi. V případě potřeby se dá použít i na zvířecí srst.

 

Přírodní přípravky na hubení blech v domácnosti se vyplatí používat především pokud máte další zvířata (ptáky, hlodavce aj.) nebo malé děti, pro které by chemické prostředky mohli být nebezpečné nebo dráždivé.

TOP PRODUKTY