Prevence výskytu blech u zvířat

Kromě domácnosti a zahrady je rozhodně dobré preventivně proti blechám chránit i přímo vaše zvíře. Níže popisuji několik svých oblíbených opatření v rámci prevence výskytu blech u zvířat, která v praxi fungují a sama je u svých zvířat používám.

Koupání ve speciálním šamponu

Během bleší sezóny (cca únor až listopad) koupejte své zvíře (platí hlavně pro psy) v šamponu s příměsí esenciálních olejů, které jsou pro blechy nepříjemné. Mezi takové esenciální oleje patří například levandule, citrón, cedr, eukalyptus, šalvěj, máta aj.

Vyčesávání srsti

Udržujte kožich vašeho zvířete čistý a pravidelně jej kartáčujte. Ani sebečistotnější kočka si nedosáhne na všechny místa a je tedy potřeba jí trochu pomoci. Soustřeďte se hlavně na oblasti kolem uší, na záda, na partie u kořene ocasu, břicho a nohy.

Praní pelechu

Jednou za týden nebo za dva vyperte pelíšek vašeho mazlíčka a veškeré „jeho“ textilie v pračce (minimálně na 60 stupňů) za použití pracích prostředků bez parfemace nebo s pomocí speciálního mýdlového gelu pro ruční i automatické praní pelíšků a dek domácích mazlíčků.

Pokud má vaše zvíře přístup i do vaší postele, měli byste každý týden stejným způsobem prát i vaše vlastní povlečení.

Repelenty

Stejně jako my využíváme repelenty, aby na nás neútočila klíšťata nebo komáři, můžeme repelenty využít pro naše zvířata. Dostupné jsou jak standardní chemické přípravky s repelentním účinkem, tak je možné si čistě přírodní repelent vyrobit i doma.

Repelentní účinek má většina obojků a spot-on pipet, případně můžete využít dlouhotrvající elektronický ultrazvukový repelent.