Prevence výskytu blech u domácích mazlíčků

Stejně jako většině onemocnění a problémů vašich zvířat, i napadení blechami lze do určité míry předcházet. Prevence výskytu blech není nijak složitá a rozhodně se vám vyplatí. Jaká preventivní opatření můžete podniknout?

Hlavním cílem preventivních opatření by mělo být předejít napadení parazity, minimalizovat bleší populaci v okolí vašeho zvířete a v prostředí, kde se pohybuje a tím zajistit spokojené žití vašeho zvířete bez nepříjemných projevů, které s sebou napadení parazity přináší.

Jakmile jsou jednou ve vašem domě a na vašem zvířeti blechy, máte před sebou spoustu špinavé a namáhavé práce – týden plný koupání vašeho zvířete, po kterém budete mít koupelnu jak po výbuchu, zápasy při sprejování a pudrování, několikanásobné praní všech textilií v domě, mražení věcí, které vyprat nejdou, úklid všech prostor, vysávání všeho myslitelného. A to všechno opakovaně abyste měli jistotu, že zamoření blechami je skutečně minulostí.

Prevence výskytu blech spočívá jednak v pravidelném ošetřování vašeho zvířete antiparazitiky (přípravky proti parazitům), ale také v pravidelné dezinfekci prostředí, ve kterém se zvíře pohybuje – včetně důsledného ošetření boudy, kotce a pelechu.

Pokud bychom ošetřovali vždy jen zvíře, bude pravděpodobně docházet k tomu, že z vajíček, která už v prostředí jsou se budou dále líhnout další blechy a zvíře opakovaně napadat.

Na rovinu vám mohu říct, že prevence výskytu blech je mnohem (mnohem!) jednodušší než následný boj s nimi. Jak tedy zabránit napadení blechami a udržet tyhle nepříjemné parazity co nejdále od vašeho psa, kočky nebo jiného zvířete?

1. Udržte blechy co nejdále od vaší zahrady

Udržet blechy dál od vaší zahrady nebo dvora je základním krokem, jak udržet blechy dál od kožichu vaše zvířecího přítele. Pokud totiž blechy nejsou tam, kde vaše zvíře tráví nejvíce času, pak je výrazně méně pravděpodobné, že tito parazité zvíře napadnou.

Mnoho lidí zapomíná na to, že nejvíce parazitů si zvířata přinesou právě zvenku. I když jste svého psa nebo kočku ošetřili některým z přípravků proti blechám, jeho potíže mohou přetrvávat, neboť blechy mají k vám domů stále nepřímo přístup.  Znamená to tedy, že je vhodné zabezpečit proti blechám nejen domácnost a interiér vašeho domu, ale spolu s ním i váš dvůr či zahradu. Jedině tak budete mít zamoření blechami dokonale pod kontrolou.

Detaily jak na to najdete zde.

2. Ochraňte proti blechám svou domácnost

Nejen vaše zahrada, ale i vaše domácnost by měla být pokud možno upravena tak, aby fungovala v rámci prevence výskytu blech. To se týká jednak výběru podlahových krytin, frekvence úklidu, výběru úklidových přípravků apod.

Rady pro dokonalý úklid najdete zde.

3. Ochraňte proti blechám své zvíře

I svého psa, kočku nebo jiné zvířete musíte zapojit do prevence výskytu blech. Svého mazlíčka můžete chránit buď pomocí chemických účinných látek, nebo pomocí přírodních výrobků proti blechám. Veškeré potřebné informace najdete v naší sekci Přípravky.

Zároveň existuje i řada domácích receptů a rad, jak držet blechy dál od kožichu vašeho zvířete. Více se dočtete zde.

4. Zdravé zvíře je nejlepší prevence výskytu blech

Ano, je to tak. Nejlepší v rámci prevence výskytu blech u vašich domácích mazlíčků, je aby bylo vaše zvíře zdravé a spokojené. Blechy jsou totiž paraziti a stejně jako všichni ostatní parazité i blechy hledají primárně oslabené a nemocné hostitele. Pokud je tedy vaše zvíře fit, je pravděpodobnější, že ho blechy nechají být a přeskočí raději na sousedova jezevčíka.

Zajímavé tipy a rady na toto téma nabízí například publikace Zdravý pes od Arden Moorové, kterou seženete zde.

Zdravá strava je základem pro dobré a pevné zdraví. Nejlepším způsobem, jak docílit skvělého zdravotního stavu u vašich zvířat je podávat jim stravu plnou čerstvých potravin a nezpracovaných kvalitních bílkovin. Zvíře by také mělo mít dostatek vitamínu B (který je obsažen hlavně v mase, rybách a vejcích) probiotik (kefíry), potravin bohatých na síru (vejce, zelí, brokolice, květák a růžičková kapusta) a omega-6 a omega-3 mastných kyselin (drůbež, vejce, lněné a konopné semínko, ryby).