Prevence výskytu blech na zahradě

Prevence výskytu blech na zahradě vašeho domu nebo dvoře je základním krokem, jak udržet blechy dál od kožichu vaše zvířecího přítele. Pokud totiž blechy nejsou tam, kde vaše zvíře tráví nejvíce času, pak je výrazně méně pravděpodobné, že tito parazité zvíře napadnou. Kromě zahrady, je potřeba udržovat bez blech také vaši domácnost – více informací na téma prevence výskytu blech v domácnosti čtěte zde.

Mnoho lidí zapomíná na to, že nejvíce parazitů si zvířata přinesou právě zvenku. I když jste svého psa nebo kočku ošetřili některým z přípravků proti blechám, jeho potíže mohou přetrvávat, neboť blechy mají k vám domů stále nepřímo přístup.  Znamená to tedy, že je vhodné zabezpečit proti blechám nejen domácnost a interiér vašeho domu, ale spolu s ním i váš dvůr či zahradu. Jedině tak budete mít zamoření blechami dokonale pod kontrolou.

Údržba trávníku – sekání a kosení

Lidé, kteří mě znají, vědí, že obecně nejsem velkým příznivcem anglických trávníků s dokonale zastřiženými stébly jako na fotbalovém hřišti. Osobně dávám přednost trochu přirozenějšímu vzhledu zahrady. Ale pokud žijete v oblasti s vysokým výskytem klíšťat a blech, pak se nedá nic dělat a budete muset udržovat svůj trávník s krátkým sestřihem.

Když se rozhlédnete po dvoře nebo po zahradě, tak většinou není těžké určit místa, kde se blechy a další parazité pravděpodobně budou vyskytovat. Blechy se nejraději zdržují na místech, která jsou chráněna před přímým slunečním žárem a současně je na nich vlhko. Typicky mezi ně patří psí kotec nebo bouda, místa, kde pes spí, kde se krmí a dále prostory se zahradním nábytkem. Dále pak parazitům svědčí vysoká tráva, po které se mohou vyšplhat a pak přeskočit na procházejícího tvora a stejně tak větve stromů nebo keřů, které se sklánějí nízko nad zemí.

Nejjednodušším preventivním opatřením pro omezení výskytu blech na vaší zahradě nebo dvoře, je tedy udržovat trávník posečený a keře a stromy prostříhané. Pravidelně byste také měli odstraňovat staré listí a také další odpad ze zahrady, který se povaluje po zemi. Nezapomeňte zamést i pod zahradním nábytkem, na verandě, na terase.

Pokud máte na zahradě popelnice, nebo jiná místa, která mohou lákat drobná zvířata (myši a další hlodavce) z okolí, odstraňte je, nebo je zabezpečte. Tato zvířata totiž mohou být nakažena blechami a ty mohou přenést na vašeho mazlíčka. 

Rostliny, které chrání – přírodní prevence výskytu blech na zahradě

Existuje spousta rostlin, jejichž aroma blechám ani dalšímu obtížnému hmyzu nevoní. Ba co víc, dokonce ho odpuzuje. Mezi takové rostliny patří citrónová bazalka, šalvěj, rozmarýn, šanta kočičí (blechy jí nesnášejí ale vaše kočka ji bude milovat), máta a další. Tyto rostliny pomáhají odpuzovat blechy díky intenzivním éterickým olejům, které vylučují. Můžete je vysadit do záhonu i do květináčů kolem vchodu do domu, nebo různě rozmístit po dvoře nebo po zahradě. Přirozeně tak budete prostor chránit před výskytem blech a dalšího hmyzu.

Chemické ošetření

Jako prevence výskytu blech na zahradě by mělo stačit udržovat zahradu uklizenou a bez odpadků. Pokud už se u vás ale blechy objevily ve větší míře, bude u vás možná nutné použít na ošetření venkovních prostor chemické přípravky.

Vždy se detailně seznamte s daným produktem a jeho použitím. Některé výrobky mohou být nebezpečné pro některé druhy zvířat, téměř všechny jsou nebezpečné pro vodní organismy. Vybírejte vždy přípravky určené na venkovní použití – tedy ty, které vydrží působení vody a slunce.

Přípravek můžete aplikovat pouze na vlhká a stinná místa. Právě tam se totiž blechy nejraději zdržují. Většinu populace blech tvoří různá nedospělá vývojová stádia (vajíčka, larvy a kukly). Abyste je zlikvidovali, zaměřte se na místa pod keři, v rozích zahrady, místa pod střechou, pod nábytkem atp. U psů nezapomeňte na kotec nebo boudu. Vzdušné prostory, kam svítí slunce není nutné ošetřovat.

POZOR! Chemické přípravky mohou ohrozit zvířata, pokud se nesprávně použijí nebo pokud už zvíře trpí nějakými zdravotními problémy. V těchto případech se tedy vždy raději poraďte se svým veterinářem.

Užitečné hlístice – přírodní prevence výskytu blech na zahradě

Jako alternativu k chemickým přípravkům můžete jako jeden z druhů přírodní prevence výskytu blech na zahraděpoužít užitečné hlístice. Jakmile se teplota půdy na dobu 2 – 3 týdnů zvýší nad 7 °C (jaro, léto, podzim a v poslední době i část zimy), tak se užitečné hlístice mohou v oblasti prevence výskytu blech na zahradě stát vašimi nejlepšími přáteli.

Co jsou užitečné hlístice? Užitečné hlístice (beneficial nematodes) jsou mikroskopičtí červi, kteří se přirozeně nacházejí v půdě. Tento druh červů neparazituje na savcích a nijak nepůsobí na člověka, zvířata či rostliny.
Hlístice však aktivně vyhledávají hmyz (jako třeba právě blechy) a pronikají do těla nedospělého jedince. Zde produkují jed, který blechu během krátké doby zahubí.

Aplikace hlístic se provádí pomoci rozprašovače nebo spreje. Hlístice se dokáží poměrně rychle rozmnožovat na místě, kde byly vypuštěny, takže budou v půdě pozitivně působit i několik měsíců po aplikaci. 

Užitečné hlístice se dají sehnat v řadě zahradnických center, někdy i na internetu.

Křemelina nebo jiná abrazivní látka

Další variantou je rozptýlit na trávníku abrazivní látku, například křemelinu.

Co je to křemelina? Křemelina je 100% přírodní produkt. Jede o sypkou horninu, která se skládá z mikroskopických schránek jednobuněčných organismů, většinou řas. Hlavní složkou je oxid křemičitý SiO2, kromě toho křemelina obsahuje v menší míře i další minerály a stopové prvky.

Křemelinu je možné aplikovat jako přírodní a nejedovatý insekticid. Jak to funguje? Křemelinový prášek má velmi ostré hrany, které jsou pro hmyz smrtící. Naruší vnější skelet hmyzu a ten pak vysychá a umírá. Prášek stačí nasypat na místa, kde se mohou parazité vyskytovat, lze použít jak venku tak v domácnosti a můžete ho v případě potřeby aplikovat i přímo do kožichu svého mazlíčka.

Přírodní křemelinu většinou seženete v zahradnických potřebách, v hobby marketech nebo v obchodech s potřebami pro zvířata – kde obvykle mají právě tu, kterou je možné zasypat i vašeho mazlíka.

Nejlépe křemelina zafunguje tam, kde není příliš mokro. Pokud by se křemelina deštěm brzy smyla bude potřeba aplikaci opakovat, nebo zvolit jiný přípravek. 

 

Česnek

Proč zrovna česnek a jak může česnek působit v rámci prevence výskytu blech na zahradě? Je to jednoduché – blechy česnek nesnášejí a proto účinkuje jako přírodní repelent, jak pro vaši zahradu tak přímo pro vaše zvíře.

Česnekový postřik pro vaši zahradu

Co budete potřebovat:

8 paliček česneku (není nutné je loupat)
5 litrů téměř vroucí vody

Postup:

Umístěte všechen česnek (vyloupaný na jednotlivé stroužky a mírně rozmáčknutý) do polévkového hrnce a zalijte ho vodou o teplotě asi 80-90 °C, zakryjte a nechte stát po dobu 12 hodin.
Přes cedník přelijte do postřikovače a následně proveďte postřik své zahrady – opět se soustřeďte hlavně na vlhká a stinná místa, kde je výskyt blech nejpravděpodobnější (viz výše).

Praktický postřikovač Hecht na 5 litrů tekutiny najdete za skvělou cenu zde.

POZOR! Pokud budete používat česnekový postřik, nastavte si co možná nejjemnější rozstřikování. Pokud byste rostliny namáčeli příliš, mohli byste ublížit některým užitečným broukům a dalšími hmyzu.