Přenášená onemocnění

Blechy dokážou přenést ze zvířete na zvíře a výjimečně i ze zvířete na člověka řadu parazitů a nemocí. Některé z nich mohou být pro zvíře často velmi nebezpečné a někdy dokonce smrtelné.

Ačkoli přenos onemocnění se týká především přenosu zvíře-zvíře, je zde potřeba poznamenat, že blechy psí, kočičí i jakékoli jiné na člověka jdou! Poštípání od blechy je sice nepříjemné a svědí ale tím rozhodně ohrožení zdraví ze strany blech nekončí. Podobně, jako je tomu u klíšťat a dalších parazitů i blechy mohou přenášet na zvíře i člověka celou řadu onemocnění. To je jeden z hlavních důvodů, proč byste neměli přítomnost blech v kožichu svého mazlíčka podceňovat. Důležitá je jak prevence tak následná péče!

Pokousání

I zdánlivě banální pokousání (nenakaženou) blechou se může stát nepříjemným zážitkem. Bleší kousnutí poznáte podle toho, že si blecha na vás vytvoří „cestičky“. Většinou ráno po probuzení tak na sobě objevíte třeba čtyři, pět štípanců v řadě za sebou nebo blízko vedle sebe.

Kromě toho, že poštípání svědí a bolí, u citlivějších jedinců se mohou objevit alergické reakce, které způsobují bleší sliny. Na kůži se objeví kopřivka, otoky nebo ekzém. Alergie se může projevit i dýchacími potížemi. Silnější alergické reakce mohou přetrvávat i 2-4 týdny po posledním kontaktu s blechou. Na mírnější projevy pomáhají většinou běžná antihistaminika. Jak bleší kousnutí ošetřit najdete v samostaném článku zde. Při silnějších projevech je vždy lepší vyhledat lékaře.

Co všechno blechy přenášejí?

Blechy dokážou přenést ze zvířete na zvíře a výjimečně i ze zvířete na člověka řadu parazitů a nemocí. Některé z nich mohou být pro zvíře často velmi nebezpečné a někdy dokonce smrtelné.

Paraziti

V první řadě blechy přenášejí tasemnici psí (Dipylidium caninum), která se vyskytuje u psů i koček a do člověka se dostává jen vzácně – musel by ji totiž pozřít.

Dále blechy přenášejí myší skvrnivku, která je přenosná i na člověka.

Pouze mezi zvířaty pak blechy podle parazitologů přenášejí ještě myxomatózu v případě králíků a tularémii u zajíců. A v minulosti to byl také mor, který již v Evropě není.

Nemoci (bakterie a viry)

Mezi hlavní nemoci patří:

  • Lymeská borelioza
  • Klíšťová encefalitida (TBE)
  • Ehrlichióza
  • Anaplazmóza
  • Bartonelóza
  • Endemický tyfus
  • Babezióza
  • Tularémie

Lymeská borelioza

Lymeská borelióza je bakteriální onemocnění vyvolané bakterií Borrelia burgdorferi (garini či afzelii), které je přenášeno převážně klíšťaty, ale někdy i jinými druhy sajícího hmyzu – blechami, komáry, ovády nebo muchničkami. Nákazou jsou nejvíce ohroženi lidé, kteří se často pohybují v přírodě nebo jsou často ve styku se zvířaty, která mohou být napadena klíšťaty nebo blechami.

Bartonelóza

Zablešená kočka může být zdrojem méně známé bartonelózy, tedy tzv. nemoci z kočičího škrábnutí. Toto onemocnění způsobují bakterie rodu Bartonella. Výsledky nedávného výzkumu Ústavu patologické morfologie a parazitologie Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno ukazují, že v České republice se více než 50 % koček setkalo s původcem této infekce. Kočky přitom na rozdíl od lidí snášejí infekci bez jakýchkoli projevů onemocnění. Ochrana spočívá v zamezení zablešení koček.
U člověka se bartonelóza projevuje horečkou, bolestmi hlavy, bolestivě nateklými mízními uzlinami a netypickou vyrážkou, která připomíná těhotenské strie. Nakažení mohou pozorovat také různé neurologické problémy, jako jsou rozostřené vidění, necitlivost končetin, problémy s rovnováhou nebo třes.

Důležité je včasné zachycení nemoci a nasazení antibiotik. Nemoc se tak dá poměrně snadno vyléčit a vy se tak vyhnete dlouhodobým obtížím a návratům této choroby. Při neléčené nákaze mohou bakterie napadnout některé vnitřní orgány a způsobit například řadu zánětů, včetně zánětu vnitřní vrstvy srdce.

Výskyt bartonelózy je však v České republice velmi sporadický (jednotky případů).

Skvrnivka krysí (endemický tyfus)

Toto onemocnění je způsobené bakterií Rickettsia typhi, která je přenášena téměř výhradně blechami. Zdrojem nákazy jsou obvykle hlodavci. Nemoc se vyskytuje hlavně v subtropech a tropech celého světa především v pobřežních oblastech, přístavištích a skladištích. Nemoc se léčí antibiotiky.

Tularémie

Onemocnění způsobené bakterií Franciscella tularensis, které postihuje především zajíce a jiné hlodavce a je přenosné domácí zvířata i na člověka. Člověk se nejčastěji nakazí po štípnutí infikovaným hmyzem nebo přímým kontaktem s nemocným  zvířetem.

Nemoc je rozšířená po celém světě i v České republice. Onemocnění je charakteristické vředem v místě vniknutí do organismu a zvětšením mízních uzlin. Na všechny formy tularémie je během léčby podáván streptomycin.