Jak se zbavit blech – první pomoc v boji proti blechám

Jakmile zjistíte, že váš pes má blechy, je potřeba neváhat a pustit se do jejich likvidace. První pomoc proti blechám je důležité aplikovat co nejrychleji. Jak se zbavit blech co nejrychleji a nejúčinněji zjistíte v následujícím článku.

KROK 1: Odstranění parazitů ze srsti zvířete

Nejprve je nutné zlikvidovat parazity v srsti a na pokožce napadeného zvířete.

Jak se zbavit blech – vyčesání srsti

Důkladně vyčešte zvíře hřebenem nebo kartáčem, vhodné je použít hodně hustý kartáč nebo hřeben, případně speciální hřeben proti blechám. Pokud jej nemáte, využijte nějaký dostatečně hustý hřeben, který vám pak nebude líto vyhodit.

V této fázi zvíře nemůžete úplně šetřit. Vyčesat je ho potřeba opravdu důkladně, klidně postupujte v několika fázích, pokud zvíře začne být po chvíli nevrlé (což pravděpodobně začne). Hodně blech najdete kolem uší, v „podpaží“, ve slabinách a na hřbetu v blízkosti ocasu. To jsou místa, která blechy milují.

NÁŠ TIPÚčinným způsobem jak se zbavit blech je také speciální elektronický hřeben proti parazitům. Pokud ho máte, je to pomůcka k nezaplacení! Tento hřeben snadno detekuje a odstraňuje blechy mírným elektrickým výbojem, který vaše zvíře vůbec necítí. Bez použití jakékoli chemie, bez insekticidů, bez bolesti a celkem rychle tedy odblešíte celý kožíšek vašeho domácího mazlíčka.

Jak se zbavit blech – Zahubení blech

Pro zahubení zbylých blech máte na výběr buď ze sprejů nebo pudrů. Vybraný přípravek aplikujete na srst zvířete a necháte působit.

Výhodou sprejů proti blechám je, že je to rychlý způsob, jak se zbavit blech, neboť působí okamžitě a můžete u nich plynule regulovat intenzitu postřiku. Nevýhodou je, že pes se může bát syčivého zvuku. Nicméně pokud tomu tak je, můžete zvolit mechanický rozprašovač bez hnacího plynu (který ovšem pro vás bude znamenat větší námahu) – doporučuji třeba tento Arpalit Neo.

Pudry proti blechám jsou osvědčenou klasikou, která bezvadně funguje. Jejich nevýhodou může být trochu náročnější aplikace a také to, že jejich rozprach se zvířeti může dostat do očí nebo je může vdechnout apod. U pudrů máte na výběr z těch, které obsahují nějakou účinnou látku (ať už přírodní nebo chemickou), která blechy hubí, nebo z těch, které působí čistě mechanicky – mikroskopické krystalky naruší povrch těla hmyzu a ten do 24 hodin vysychá a hyne.

DOPORUČENÝ PRODUKT  Catz & Dogz Tulis antiparazitální minerální prášek – PROHLÉDNOUT

Samostatnou kategorii věnující se sprejům a pudrům najdete zde.

Jak se zbavit blech – Vykoupání zvířete

Pokud máte kočku, dostanete se zde možná do úzkých, případně budete tento krok muset přeskočit (alespoň my s naší kočkou nesnášející vodu jsme v zájmu zachování vlastního zdraví museli koupel vzdát). Ale existují i kočky, které se vykoupat nechají a u psů pravděpodobně také nebudete mít problém.

Po zahubení blech je velmi vhodné zvíře vykoupat (pokud to alespoň trochu jde) hned z několika důvodů. Především je potřeba ze zvířete odstranit zbytky mrtvých blech a jejich trus, který je lepivý a ulpívá pevně na srsti zvířete.

odblešovací koupel psa

Dále také koupelí odstraníme zbytky použitých hubících přípravků (sprejů a pudrů), jejichž některé složky by mohly zvířeti způsobit svědění nebo vysušení pokožky. V neposlední řadě obsahují speciální šampóny i hojivé substance, které uklidní kůži zvířete, která může být v místech pokousání svědivá, bolavá nebo jinak podrážděná.

Vhodné je využít pH-neutrální antiparazitní šampon. Na trhu je hned několik takových výrobků. Osobně nedám dopustit na tento čistě přírodní šampon proti blechám a jiným parazitům od německé značky cdVet. Může se zdát, že je trochu dražší, ale vzhledem k tomu, že je koncentrovaný a tedy ho dále ředíte (1:5) tak vychází stejně jako ostatní šampony. Je vyrobený z čistě přírodních tenzidů, ošetřujících látek, éterických olejů a rostlinných vůní. Ačkoli je 100% netoxický, tak ze srsti i z pokožky dokonale odstraní bleší trus a po vykoupání blechy ještě několik dní odpuzuje a brání tak opětovnému napadení parazity.

Samostatnou kategorii šamponů najdete zde.

KROK 2: Ošetření podrážděné pokožky zvířete

Pokud bylo zablešení silnější, nebo trvalo delší dobu, je možné, že pokožka vašeho zvířete je zarudlá, plná pupínku a podrážděná. Pro ošetření rozškrábané pokožky v místech, kde bylo zvíře pokousáno dospělými blechami je možné použít různé hojivé spreje, které zároveň působí proti svědění. Naše zvířata dobře reagují například na Vetericyn.

NÁŠ TIPSnadno aplikovatelná je třeba tato inovativní olejová směs, která podporuje hojivé procesy a napomáhá při léčbě a hojení ran a zranění, zároveň odstraňuje pocity svědění.

KROK 3: Prevence dalšího napadení blechami

První pomoc proti blechám nekončí u jejich odstranění. Abyste zamezili dalšímu napadení zvířete blechami, je potřeba ho před napadením chránit. Ideální je využít buď repelentní obojek proti blechám, nebo repelentní spot-on proti blechám. Oboje účinkuje dlouhodobě a vyrábí se v různých variantách podle druhu a velikosti (hmotnosti) zvířete. Různé přípravky se od sebe liší tím, jak dlouho účinkují, jaké účinné látky obsahují, jak je uvolňují, případně i samotným mechanismem svého působení.

Řada produktů má kombinovaný účinek – tedy působí jednak proti blechám, ale i proti jiným parazitům. Zároveň parazity jednak hubí, jednak mají odpuzující efekt.

DOPORUČENÝ PRODUKT  Obojek pro kočky a psy FORESTO do 8kg + přívěsek – PROHLÉDNOUT

Samostatnou kategorii věnující se obojkům najdete zde o spot-on pipetách proti blechám čtěte zde.

KROK 4: Očista okolního prostředí

První pomoc proti blechám se netýká jen zvířete samotného. Současně s odblešením zvířete je nutné zahubit vajíčka, larvy, kukly i dospělé blechy v prostorách, které naše zvíře obývá nebo kde se vyskytuje. Mimo tělo psa totiž žije celých 95 % celé populace blech. Tím, že zlikvidujeme těch 5 % na těle psa, tedy máme za sebou pouze první bitvu z války proti blechám. Zaměřit bychom se měli hlavně na pelech, boudu, kotec, přepravku, sedací soupravu, auto apod.).

Samostatný článek o likvidaci blech v domácnosti najdete zde.

KROK 5: Odčervení zvířete

Závěrečným krokem, na který se v boji s blechami často zapomíná je odčervení zvířete. Proč je to nutné? Blechy totiž přenášejí ze zvířete na zvíře i zárodky nejrůznějších červů. Pokud tedy sousedův pes má třeba tasemnici psí a zároveň blechy a váš pes se od něj blechami nakazí, je poměrně pravděpodobné, že na něj blechy přenesou i tasemnici (pes se může nakazit pozřením infikované blechy = velmi snadno).

Zrovna tasemnice psí (dipylidium caninum, která je u nás nejrozšířenější tasemnicí a vyskytuje se u psů i koček) je přenosná i na člověka! Člověk se nakazí pozřením larválního stádia (např. náhodně s jídlem, při mazlení se zvířetem – když pes či kočka člověka olízne). Zatímco pro dospělé psy a kočky nepředstavuje infekce tasemnicí psí vážnější zdravotní nebezpečí, pro člověka může být infekce riziková. Ve střevě člověka se vyvine z larvy dospělá tasemnice, která produkuje vajíčka. Onemocnění se projevuje bolestmi břicha, zvracením a průjmem.

NÁŠ TIPPro odčervení můžete využít některý z volně dostupných přípravků vhodných pro vaše zvíře (př. Drontal, nebo přírodní přípravek PARAZYX), případně se poraďte s veterinářem.

V případě, že objevíte na blechy u jednoho ze svých zvířat, nezapomeňte zkontrolovat i všechna ostatní zvířata, která mohla s napadeným zvířetem přijít do styku. Pokud máte doma více zvířat, je pravděpodobné, že blechy budou mít všechna. Stejně tak, pokud vaše zvíře přichází často do styku se zvířaty vašich sousedů, nebo přátel, bylo by vhodné je na situaci upozornit. Čím dříve totiž proti blechám zasáhnete, tím méně se stihnou namnožit a tím snáze se jich zbavíte.