Jak ošetřit bleší kousnutí?

Zatímco některé lidi blechy ignorují, na jiných hodují a zanechávají jim na kůži svědivé, červené často hnisající štípance. Ty se nejčastěji vyskytují v oblasti kotníků a nohou obecně. Postup, jak se s bleším kousnutím vypořádat, aby se vám co nejrychleji ulevilo, najdete níže:

Omyjte bleší kousnutí a jeho okolí vodou

Vhodné je omýt místo kousnutí teplou (ne horkou) mýdlovou vodou. Následně naneste na postižená místa antiseptikum (vhodný je třeba Betadine nebo Bepanthen) a poté chlaďte ledem abyste snížili otok. Využijte praktický gelový sáček nebo klidně pytlík mražené zeleniny. Ledujte asi 10 minut, pak ho na 10 minut sundejte, a cyklus takto několikrát zopakujte.

Naneste uklidňující a hojivé prostředky

K uklidnění pokožky můžete v postižených místech využít například Fenistil nebo Psilo-balsam. Zkusit můžete i kalamínové mléko nebo masti s obsahem hydrokortisonu. Oba tyto prostředky seženete volně v lékárně a nemusíte se ničeho bát, protože jejich použití je v množství stanoveném výrobcem naprosto bezpečné.

Pro uklidnění pokožky může pomoci i aloe vera gel nebo sprej, pokud máte doma rostlinu léčivé aloe vera, můžete také uříznout jeden list a na místo kousnutí jej přiložit.

Užijte antihistaminika

V případě silného svědění, nebo projevů alergické reakce můžete využít volně dostupné léky proti alergii, například Zodac, Zyrtec nebo Xyzal.

! VŽDY navštivte lékaře, pokud uvidíte hnis vytékající z blešího kousnutí. Hnis může naznačovat sekundární infekci.

 

Babské rady

Samozřejmě existuje i spoustu dalších rad a tipů, jak bleší kousnutí ošetřit. Doporučuje se například:

  • omývat postižené místo čajem (zeleným i černým, čajem z kostivalu nebo levandule), případně položit vyluhovaný čajový sáček přímo na místo kousnutí
  • potírejte místo kousnutí drcenou čerstvou bazalkou, případně bazalkovým olejem
  • potírejte místo tinkturou z echinacey případně si udělejte koupel z rostliny echinacea a teplé vody
  • vyrobte si kokosovou dřeň – rozmixovanou kokosovou dužinou potřete postižená místa a zabalte cca na hodinu ručníkem. Poté opláchněte.