Hubení blech v domácnosti

Věděli jste, že, pouze 5 % blech žije na těle a v kožichu vašeho domácího mazlíčka a zbylých 95 %  se nachází v okolí vašeho zvířete? Tedy v jeho pelíšku, v koberci, na gauči, ve vaší posteli, v posteli vašich dětí a vůbec všude kde se váš zablešený čtyřnohý přítel pohybuje. Hubení blech v domácnosti není žádná legrace, ale s našimi praktickými radami to určitě zvládnete i vy!

Zatímco dospělá blecha se na svém hostiteli udrží až 7 dní, vajíčka a larvy z kůže a srsti rychle odpadávají. Z nich se potom v domácnosti mohou vyvíjet další a další blechy. Blecha se za příznivých podmínek vyvíjí v dospělé jedince velmi rychle. A tak během jednoho měsíce se u vás doma může vylíhnout až 1 000 nových blech. Více o životním cyklu blechy zde.

Nestačí tedy pouze odblešit psa nebo kočku, je nutné také odblešit i naši domácnost. Hubení blech v domácnosti spočívá v tom, že je nutné v prostorách, které naše zvíře obývá zahubit veškerá vajíčka, larvy, kukly a dospělé blechy žijící mimo tělo našeho mazlíčka v jeho okolí (byt, bouda, pelíšek, kotec, sedací souprava, auto apod.).

Praní, mražení, vysávání

Pro dokonalé odblešení domova je důležité veškeré kontaminované textilie a pelíšek psa vyprat při teplotě minimálně 60 °C. Vyperte veškeré pelíšky, deky, polštáře, plyšové hračky. Ideálně přidejte i své povlečení, závěsy a další textilie, které doma máte. Vyperte toho raději více než méně. I když máte pocit že se k vám do ložnice blechy nemohli dostat protože tam má pes zákaz vstupu tak vězte, že vajíčka si můžete do postele přenést i na oblečení apod. Nezapomeňte na koš se špinavým prádlem v koupelně – teplé a vlkhé prostředí je pro množení blech ideální. Pokud nemůžete některé věci vyprat, je možné je na dobu minimálně 12 hodin hluboko zmrazit.

Koberce, podlahu a čalouněný vysávejte po dobu boje s blechami (cca 10 dní) alespoň jednou, lépe 2x denně. Nezapomínejte na místa pod nábytkem, u čalouněného nábytku odstraňte a vyperte všechny polštáře nebo přikrývky a důkladně vysávejte každou štěrbinu. Je to celkem hodně práce a po pár dnech budete mít vysávání plné zuby ale věřte že je to opravdu nutné a jen tak odstraníte velké množství vajíček, larev a kukel.

Většina blech bude tam, kde váš mazlíček spí nebo odpočívá. Na tato místa se tedy zaměřte. Sáček z vysavače ihned po každém vysávání zavažte do igelitového sáčku a vyhazujte do popelnice (tedy mimo domov), aby nedošlo k dalšímu množení blech.

U koček nezapomínejte také každé 2-3 dny vyčistit různé trhliny a štěrbiny na nábytku, o které se vaše kočka otírá když si značkuje své teritorium.

Ideální, pokud máte, nebo si můžete pořídit, případně zapůjčit některý z domácích parních čističů. Ty vám díky vysokotlaké horké páře boj s parazity výrazně usnadní.

Ošetření koberců

Kromě vysávání můžete koberce dále ošetřit některým z přírodních prášků – vybrat si můžete z jedlé sody, silikagelu nebo křemeliny (viz níže) . Posypte koberec a snažte se zapracovat prášek co nejhlouběji do vláken. Nechte působit přes noc a poté vysajte. Prášek vysuší a tak zahubí blechy žijící ve vláknech koberce, které se nepodařilo vysát.

Doporučuje se využití minerální prášku s vysokým obsahem křemeliny (oxid křemičitý neboli diatomit). Velmi osvědčený je tento prášek od české firmy Catz and Dogz, který mechanicky hubí nejen blechy ale také klíšťata, vši nebo roztoče. Ostré krystalky křemíku narušují pokožku hmyzu, který následně vysychá a hyne.

Prášek je účinný při hubení blech v domácnosti, protože hubí všechna vývojová stádia hmyzu a můžete ho využít ať už chováte psa, kočku, koně, morče, králíka nebo andulku. Je naprosto nezávadný pro zvířata i pro lidi, neobsahuje žádné toxické složky. Blechy a další paraziti jsou hubeni pouze mechanicky proto si na tento prášek nemohou vybudovat toleranci ani imunitu.

DOPORUČENÝ PRODUKT  Catz & Dogz Tulis antiparazitální minerální prášek 400g   Koupit !

Práškem posypete všechna místa zamořená blechami (hlavně pelech, boudu, přepravky) případně i zvířecí srst a necháte ho působit alespoň 48 hodin a pak vysajete. Opakujte alespoň 2 týdny, aby byla křemelinou zasažena všechna vývojová stádia hmyzu (hubí i zárodky). Postup je vhodné několikrát zopakovat.

Desinfekce

Po mechanickém očištění prostředí následuje desinfekce, jako další krok hubení blech v domácnosti.

Vhodné je využít přípravků obsahujících látku IGR (regulátor růstu hmyzu), která narušuje životní cyklus blech a zamezuje jejich dalšímu množení. Insekticidní spreje nezabíjejí všechny fáze životního cyklu blechy, takže budete pozorovat výskyt dospělých blech ještě cca 2 týdny po zahájení desinfekce. Během této doby vždy pokračujte ve vysávání, čímž budete jejich počet snižovat.

Při použití insekticidu by měly místnost opustit všechny osoby kromě té, která postřik provádí. Stejně tak zamezte vstupu zvířat. Nastříkejte pak insekticid přímo na místa, kde váš mazlíček spí, nebo kde se často vyskytuje. Můžete také postříkat koberce, závěsy, nábytek, parapety. Nezapomeňte postříkat i místa pod nábytkem a jiné hůře dostupné části místnosti.

Všichni by se měli zdržovat dále od místa postřiku dokud insekticid zcela nevyschne a nevyprchá (obvykle 24 hodin). Otevřete po aplikaci okna a zapněte ventilaci – urychlíte tak dobu sušení.

Pro hubení blech v domácnosti doporučujeme ověřený insekticid na prostředí Bio Kill. Přípravek je bez zápachu, nezanechává skvrny a účinné hubí mnoho vnějších parazitů.

Máte doma psa i kočku?
Vždy se pečlivě informujte v příbalové informaci o vhodnosti užití konkrétního přípravku proti blechám. Pečlivě čtěte příbalový leták a řiďte se uvedenými pokyny. Některé účinné látky mohou být pro kočky toxické i přes tělo ošetřeného psa. Proto pokud si nejste jisti, vždy se raději poraďte s veterinářem!

Zvolit můžete i čistě přírodní spreje do domácnosti, které jsou vhodné na očistu pelechů, škrábadel, hraček a dalších míst. Obsahují extrakty z citronelly, eukalyptu případně jiné éterické oleje, které blechy odpuzují a hubí.

Repelentní difuzéry – pomoc při hubení blech v domácnosti

Repelentní difuzér proti hmyzu vám pomůže při hubení blech v domácnosti a zároveň ochrání váš domov před dalším napadením jakýmkoliv typem parazitického hmyzu a zároveň dodává příjemnou vůni. Neobsahuje žádné hnací plyny, a proto není škodlivý pro životní prostředí.

Difuzér umístíte uprostřed místnosti ve výšce asi půl metru, zavřete všechna okna, otevřete dveře v interiéru a skříně. Následně aktivujte ventil a přípravek se automaticky rozšíří. Jakmile je lahvička prázdná, vyčkejte cca 1 hodinu a následně 30 minut vyvětrejte. V případě silného zamoření je nutné postup opakovat (cca po týdnu) dokud parazité zcela nevymizí.