Domácí přípravky proti blechám

Existuje celá řada přípravků proti blechám, které si můžete vyrobit sami doma z běžně dostupných surovin. Chcete ušetřit peníze a mít dokonalou jistotu, co aplikujete na své zvíře? Pak rozhodně zkuste domácí výrobu. Jak na to? Jak si vyrobit domácí přípravky proti blechám?

Přinášíme několik našich domácích receptů a tipů. Jejich výhodou je, že jsou 100% přírodní a neobsahují tedy žádné nebezpečné chemické látky, které obsahují běžně dostupné produkty a které mohou být pro citlivá nebo velmi mladá zvířata nebezpečné. Tyto domácí přípravky proti blechám můžete používat jak často a jak dlouho chcete. Bez rizika.

Pokud si sami na výrobu přípravků netroufáte, pak vybírejte z nabídky přírodních přípravků proti blechám tady.

 

Esenciální oleje

S pomocí esenciálních olejů si můžete vyrobit domácí přípravky proti blechám k péči o srst vašeho zvířete, které jej zároveň ochrání před napadením parazity. Doporučujeme vždy smíchat vybraný esenciální olej s jiným olejem (nosičem). Tím může být jakýkoli rostlinný olej – například hroznový nebo kokosový.

Nedoporučujeme míchat esenciální oleje s vodou, protože esenciální oleje nejsou rozpustné ve vodě, proto voda nedokáže esenciální oleje dobře rozptýlit.

Doporučujeme tento poměr: jedna kapka esenciálního oleje na jeden mililitr nosiče (kokosového nebo jiného rostlinného oleje).

Mezi doporučené esenciální oleje účinné proti blechám patří:

 • Levandule
 • Cedr
 • Citron
 • Eukalyptus
 • Tea Tree
 • Máta
 • Šalvěj
 • Palmarosa (olej se získává destilací stébla a květů tropické štíhlé trávy Cymbopogon martini)

Kvalitní a cenově dostupné éterické oleje vyrábí česká značka Yellow&Blue. Každý esenciální olej prochází nejpřísnějšími laboratorními testy a musí splnit náročná výstupní kritéria – velký výběr najdete třeba zde. Další kvalitní oleje jsou od znašky Saloos.

POZOR! Vyhněte se výrobě nebo nákupu přípravků proti blechám, které obsahují esenciální oleje vyrobené z rostliny libavka (Gaultheria procumbens), polej obecná / máta polej (Mentha pulegium) nebo z česneku. Tyto rostliny jsou totiž pro psy i kočky nebezpečné.

RECEPT: Repelent na každý den – varianta 1 (rozmarýn a šalvěj)

Níže uvádím svůj oblíbený recept na přírodní sprej proti blechám pro každodenní použití, který je lehce aromatický a velice efektivní, pokud jej budete používat skutečně pravidelně a pokaždé, kdy půjde vaše zvíře ven na procházku nebo na zahradu. Hlavní pozornost věnujte při aplikaci nohám, břichu, ocasu a uším.

Co budete potřebovat:

 • 1 nebo 2 citrony
 • 2 snítky rozmarýnu
 • 1 snítka šalvěje lékařské
 • 1 litr vody

Postup:

Nakrájejte citron na tenké plátky. Vložte jej spolu s bylinami do hrnce a zalijte litrem vroucí vody. Hrnec zakryjte a nechte stát přes noc. Sceďte a přelijte do libovolného rozprašovače.

Uchovávejte v ledničce – vydrží asi 1-2 týdny.

RECEPT: Repelent na každý den – varianta 2 (levandule a vilín)

Domácí repelent proti blechám - domácí přípravky proti blechám

Co budete potřebovat:

 • šťáva ze 2 citronů
 • 4 snítky sušené levandule (čerstvé použijte trochu více)
 • několik kapek vilínového extraktu
 • 0,5 litru vody

Postup:

Všechny tekuté ingredience smíchejte a vložte levanduli. Nechte odstát pár hodin nebo přes noc a přelijte do vhodné láhve s rozprašovačem (levanduli dejte do lahve také a nechte dále v roztoku macerovat). Stříkejte na svého mazlíčka každý den. Dávejte pozor na oči.

Uchovávejte v ledničce – vydrží asi 1-2 týdny.

RECEPT: Domácí pudr proti blechám (nimba a eukalyptus)

Tento domácí pudr obsahuje 3 ingredience, které jsou obecně považovány za velice efektivní repelenty a doporučovány i řadou odborníků.

Co budete potřebovat:

Postup:

Smíchejte všechny ingredience dohromady a důkladně promíchejte. Můžete použít i mixér aby se skutečně všechno dokonale promísilo.

Aplikujte prášek v suchém prostředí na suchého psa od hlavy až po ocas. Vyčesejte zvíře proti srsti – prášek se tak dostane až ke kůži. Vyhněte se nosu a očím. Snažte se prášek dostat až na pokožku. Pozornost věnujte hlavně nohám, kořeni ocasu a břichu, kde se blechy vyskytují nejčastěji.

Já používám k aplikaci pudru i kosmetické houbičky což v kombinaci s česáním proti srsti funguje perfektně. Daří se mi tak prášek zapracovat až ke kůži.

 

Ocet

Ano, je to tak, blechy prostě ocet nesnášejí. A to tak moc, že domácí octový sprej je jedním z nejúčinnějších přípravků proti blechám a proto se řadí i mezi mé nejoblíbenější domácí přípravky proti blechám. Zvíře, které bylo postříkáno sprejem z octa jednoduše není a nějakou dobu nebude pro blechy vůbec chutným soustem a vyhledávaným hostitelem.

RECEPT: Domácí sprej z jablečného octa proti blechám

Co budete potřebovat:

 • 1 díl vody
 • 1 díl jablečného octa (ideálně bio)

Postup:

Jednoduše vezměte doma jakoukoli čistou nádobu s rozprašovačem. Tím že má být čistá, myslíme dokonale čistá! Na nádobu, ve které byl dříve sprej na vlasy nebo hnojivo na květiny prosím zapomeňte. Nádoba opravdu musí být čistá, bez jakýchkoli stop chemie.

Nádobu naplňte z poloviny vodou a z poloviny jablečným octem.

Jablečný ocet je vhodný i proto, že kočky i psi se po aplikaci rádi olizují a chuť jablečného octa pro ně není tak agresivní jako je klasický kvasný ocet nebo vinný ocet. Ale v zásadě můžete použít jakýkoli ocet a účinek bude stejný. Jablečný ocet můžete libovolně přidávat psovi i do koupele.

NÁŠ TIPPokud vám zápach octa vadí, můžete libovolně přidat ještě jeden z esenciálních olejů zmíněných výše. Například citron, cedr nebo levandule dokáží svou vůní ocet částečně přebít.

 

Česnekové domácí přípravky proti blechám

I když se to možná nezdá, česnek rovněž může výborně působit proti blechám. Jeho využití je vhodné především pro ošetření zablešených míst a koutů přímo na zahradě. Blechy česnek nesnášejí a proto účinkuje jako přírodní repelent, jak pro vaši zahradu tak přímo pro vaše zvíře.

RECEPT: Česnekový postřik pro vaši zahradu

Co budete potřebovat:Česnekový postřik proti blechám - domácí přípravky proti blechám

 • 8 paliček česneku (není nutné je loupat)
 • 5 litrů téměř vroucí vody

Postup:

Umístěte všechen česnek (vyloupaný na jednotlivé stroužky a mírně rozmáčknutý) do polévkového hrnce a zalijte ho vodou o teplotě asi 80-90 °C, zakryjte a nechte stát po dobu 12 hodin.
Přes cedník přelijte do postřikovače a následně proveďte postřik své zahrady – opět se soustřeďte hlavně na vlhká a stinná místa, kde je výskyt blech nejpravděpodobnější (viz výše).

Praktický postřikovač Hecht na 5 litrů tekutiny najdete za skvělou cenu zde.

POZOR! Pokud budete používat česnekový postřik, nastavte si co možná nejjemnější rozstřikování. Pokud byste rostliny namáčeli příliš, mohli byste ublížit některým užitečným broukům a dalšími hmyzu.

Zaujali vás tyto domácí přípravky proti blechám? Další přírodní přípravky pro léčbu a prevenci napadení blechami najdete v naší sekci s přírodními výrobky zde.