Blechy u dětí

Blechy jsou častým jarním, letním a podzimním problémem pro mnoho lidí, obzvláště pro ty, kteří mají domácí zvířata. Bohužel může tento parazit mohou poměrně snadno napadnout a pokousat vás nebo dokonce vaše děti. Blechy u dětí – jaká jsou rizika a jaká hrozí nebezpečí? Bohužel blechy se nezaměřují pouze na naše psi nebo kočky, napadnou v zásadě jakéhokoli teplokrevného tvora. K vám do domu nebo na zahradu je může zavléct i divoké zvíře, které hnízdí někde poblíž. Tento nepříjemný hmyz pak může žít i uvnitř domu a dlouhodobě vám znepříjemňovat život.

YATO

Femigard

Parfemy

HYALUTIDIN

Bourjois

MS Office

Geloren

Trovet Urinary

Jak blechy samotné, tak přípravky, které se používají k jejich hubení, mohou být nebezpečné pro malé děti. Pokud je vaše dítě pokousáno blechami, existuje riziko infekce, který bude vyžadovat antibiotika.

Bleší kousnutí

Jelikož děti se plazí nebo lezou po zemi, jsou náchylnější k napadení blechami než dospělí.

Bleší kousnutí sice není tak nebezpečné jako kousnutí od klíštěte (ačkoli i infikovaná blecha může přenášet různé nemoci – více zde), ale rozhodně je to nepříjemnost, které by se každý raději vyhnul. Nejlepší strategií proti blechám je proto vždy prevence. Zvířata, včetně koček a psů, by měla být preventivně ošetřována přípravky proti blechám (ať už se jedná o obojky, spot on, šampóny nebo pudry – na výběr máte vždy z klasických nebo přírodních přípravků). Pokud nevíte, jaké přípravky vybrat, nechte si poradit v naší sekci tady, nebo se zeptejte svého veterináře. Je řada velice efektivních metod, jak udržet  kožich vašeho mazlíčka bez blech. A pokud vaše zvíře nemá blechy, je velmi pravděpodobné, že se nebudou vyskytovat ani u vás doma.

Pokud jsou vaše děti pokousány blechou, může být zprvu celkem těžké to rozpoznat. Kousnutí se obvykle vyskytují kolem kotníků, kolen, nebo celkově na nohou (prostě na těch částech, které jsou nejblíže k zemi). Dají se celkem snadno zaměnit za jakékoli jiné hmyzí kousnutí nebo štípnutí. Jsou to malé červené tečky, většinou je jich více pohromadě nebo v řadě a tvoří cestičku, jak se blecha po kůži pohybuje. Bleší štípnutí netvoří puchýře, a při zmáčknutí zbělají.

Bolest, svědění, otoky

Blechy u dětí nejčastěji způsobují svědění v oblasti popkousání. To lze zmírňovat chladivými obklady nebo mastičkami a gely. K uklidnění pokožky můžete v postižených místech využít například Fenistil nebo Psilo-balsam. Zkusit můžete i kalamínové mléko nebo masti s obsahem hydrokortisonu. Všechny tyto prostředky seženete volně v lékárně a nemusíte se ničeho bát, protože jejich použití je v množství stanoveném výrobcem naprosto bezpečné.

Pro uklidnění pokožky může pomoci i aloe vera gel nebo sprej, pokud máte doma rostlinu léčivé aloe vera, můžete také uříznout jeden list a na místo kousnutí jej přiložit. Snažte se odradit své dítě od škrábání se, protože to by mohlo způsobit zavlečení bakterií do místa a infekci, která by pak vyžadovala lékařské ošetření. Doporučujeme tedy dětem ostříhat nehty tak, aby se nemohly škrábat a zároveň omývat postižená místa vodou a mýdlem. Zároveň můžete používat také chladivé obklady, které místo zklidní.

Alergická reakce na blechy u dětí

Blechy u dětí mohou také v některých případech způsobit alergickou reakci, která s sebou pak přináší další potíže. Některé děti mohou být totiž alergické na bílkoviny obsažené v bleších slinách. To pak způsobuje alergickou reakci, která postihne větší oblasti na pokožce dítěte.

Při alergické reakci je obvykle celá oblast, kde se nacházejí bleší kousnutí zarudlá a mírně oteklá. Dítěti takto může otéct i celá postižená končetina.

Při alergické reakci postižená místa chlaďte a před podáním jakýchkoli léků se vždy poraďte s pediatrem.

 

 

Přenos onemocnění

Ve vzácnějších případech pak může dojít k přenosu parazitů (nejčastěji tasemnice) a také některých onemocnění viz samostatná sekce zde.

Proto je vážně důležité řešit neprodleně výskyt blech u vašeho domácího mazlíčka i v domácnosti. Veškeré potřebné informace najdete přehledně na tomto webu, případně vám je poskytne váš veterinář.

Nebezpečné přípravky proti blechám

Nejen blechy samotné, ale i přípravky, které použijete pro jejich hubení mohou být pro vaše malé děti nebezpečné. Mnoho produktů proti blechám obsahuje toxické chemické látky, které mohou dětem ublížit. Látky, které jsou obsažené v obojcích proti blechám, ve spot-on pipetách nebo sprejích proti blechám ulpívají na kůži nebo srsti zvířete. Pokud se dítě zvířete často dotýká, hraje si s ním, mazlí se s ním – může dojít k přenosu látek ze srsti zvířete, přes ruce dítěte až do jeho úst. Zároveň, některé přípravky, které se využívají na hubení blech v domácnosti po sobě nechávají toxická rezidua na nábytku nebo podlaze, kde se s nimi opět dítě může dostat do styku.

Snížení rizika pro děti

Blechy u dětí samozřejmě nejsou nic příjemného. Jak tedy snížit rizika napadení blechami a případně se vyhnout dalším nepříjemnostem?

Pokud je výskyt blech ve vaší domácnosti nebo zahradě vysoký, doporučujeme vždy se obrátit na profesionály – deratizátory, kterři přijedou k vám domů a odborně a bezpečně vás blech zbaví. Ceny se většinou pohybují od 1 000,-  (dle města, stupně zamoření a velikosti ošetřované plochy). Zároveň vám poradí, jaké přípravky dále využívat s ohledem na vaše děti.

Stejně tak veterinář vám může poradit, jaké přípravky jsou bezpečné i pro malé děti. Bezpečnou, netoxickou alternativou jsou přípravky, které obsahují pouze přírodní látky. Jde jako o obojky, spreje, spot on pipety a další přípravky. Kompletní přehled najdete v naší sekci zde.

Co si pamatovat?
  • blechy mohou napadnout vás i vaše dítě
  • bleší kousnutí lze zaměnit za jiný druh hymzího kousnutí – blechy tvoří cestičky a  při zmáčknutí pupínky zbělají
  • pokud si dítě bude kousnutí škrábat, může dojít k infekci
  • blechy mohou přenášet tasemnici nebo některá bakteriální i virová onemocnění