Co dělat, když má zvíře blechy?

Pokud zjistíte, že má vaše zvíře blechy, je potřeba neztrácet čas, a pustit se hned do jejich hubení.

První co byste měli udělat, je přečíst si něco o blechách jako takových, abyste pochopili jejich životní cyklus, způsob života a věděli, jakého protivníka proti sobě máte. Existuje asi 100 druhů blech, přičemž důležité je vědět hlavně to, že blecha má celkem 4 životní stádia a pokud se chcete tohoto parazita zbavit, musíte se zbavit všech těchto životních stádií – tedy vajíček, larev, kukel i dospělých blech. Přitom pouze 5 % blech žije na těle a v kožichu vašeho domácího mazlíčka a zbylých 95 %  se nachází v okolí vašeho zvířete! Více o tom, jak která stádia vypadají, jak se chovají, kde je najdete a v čem jsou nebezpečná čtěte zde.

 

blab bla


Pokuste se zjistit, kde vaše zvíře k blechám přišlo a přijměte opatření proti další nákaze. Přichází do styku s jinými zvířaty? Mohlo chytit blechy od nich? Může se jednat o sousedovic kočku, stejně jako o hlodavce ve sklepě nebo na zahradě, nebo o kuny ve vašem dřevníku. Pokuste se o malou inspekci prostředím a pokud se zvíře pohybuje v prostředí, kde se blechy vyskytují, bude potřeba se na tato místa zaměřit. Když totiž nyní vaše zvíře blech zbavíte, ale přitom neuděláte žádná opatření v rámci prevence, může se kolotoč opakovat pořád a pořád dokola.

Pusťte se do očisty vaší domácnosti. Připravte se na to, že budete vysávat a vysávat, vytírat a zase vysávat. Čím silnější vysavač použijete, tím lepších výsledků dosáhnete. Doporučujeme buď parní vysavače Kärcher, nebo tento víceúčelový vysavač, který je speciálně vyroben pro domácnosti s domácími mazlíčky a bude se vám tedy hodit i do budoucna až už bude boj s blechami u konce.

Vysáváním fyzicky odstraníte bleší vajíčka, larvy, kukly a dospělé blechy ze všech míst, kam se dostanete.

Vyperte všechno co můžete. Opravdu je potřeba vyprat veškeré! textilite v bytě nebo domě. Ať už jsou to textilie užívané přímo vaším mazlíčkem (deka, pelech, plyšové hračky), tak vaše textilie (povlečení, polštáře, ručníky v koupelně, polštářky na pohovce, ubrusy). Blechy milují teplé a vlhké prostředí a textil je pro ně ideální. Perte minimálně na 60 °. Co nemůžete vyprat na vysokou teplotu, to zmrazte aspoň na 12 hodin v mrazáku.

Hubící prostředky. Vyberte vhodné hubicí prostředky vhodné pro vaše zvíře a pro vaši domácnost. Na výběr máte buď chemické přípravky, které účinkují velmi rychle a spolehlivě, nebo i čistě přírodní produkty, kde je účinnost sice nižší, zato však bez jakýchkoli zdravotních rizik pro vás, vaše děti a zvířata.

Blechy je potřeba pomocí těchto přípravků zlikvidovat jak v domácnosti, tak i přímo v kožichu vašeho zvířete. Vybírejte jednotlivé typy zde.

Můžete se poradit i s odborníkem (veterinářem), který vám doporučí vhodná opatření přímo pro vaše zvíře.

Detailněji jsou první kroky v boji proti blechám sepsány zde.

Trovet Urinary